#2 How to Overcome Fear

„Most fear is just bad management of our mental faculties.”

~Brendon Burchard~

link do nagrania :  How to Overcome Fear

W tym nagraniu dowiemy się jak ważne jest postrzeganie pewnych rzeczy przez nasz mózg i odpowiednie jego zaprogramowanie. Wymienia on kilka rodzajów strachu, który często jest najpopularniejszą wymówką przy realizacji celów.

  1. Pierwszym rodzajem strachu jest obawa przed zmianą, której chcemy dokonać. Załóżmy, że chcemy wyruszyć w podróż autostopem, ale boimy się, ponieważ nie wiemy czy to polubimy, czy nasi współtowarzysze będą ok, czy nikt nam nie zrobi krzywdy… W ten sposób programujemy nasz mózg na różne sytuacje, które w ogóle mogą nie mieć miejsca. Jednym słowem nastawiamy się negatywnie. Pytania „What if?” w dużej mierze nie są dobre. Czasem niektórzy mądrze to powiadają : „za dużo myślisz”. Nie możemy zakładać najczarniejszych scenariuszy.

2. Drugim rodzajem strachu jest strach przed zwiększonym wysiłkiem.  Załóżmy, że chcemy rzucić palenie. Oczywiście musimy w to włożyć wiele pracy, ponieważ samo z siebie to nie przyjdzie. Wielu ludzi to przerasta. Ważnym jest, aby nastawić się na to co zyskamy – najlepiej wyobrazić  to sobie, ponieważ powoduje to iż czujemy się tak, jakby to już miało miejsce. Wystarczy wyobrazić sobie siebie, odmawiającego papierosa przy znajomych i mieć ten obraz cały czas przed oczami kiedy chcemy sięgnąć po następnego papierosa. Taki obraz celu jest najlepszą motywacją. Spróbujcie, bo to naprawdę działa!

3. Kolejnym strachem i powodem dla którego nie osiągamy celów to złe nastawienie. Postrzegamy tylko negatywy i nakłady pracy, zamiast zobaczyć co osiągniemy. Boimy się, że nic nie zyskamy, a może stracimy. Zawsze będzie ryzyko do podjęcia, ale kto nie ryzykuje…ten żałuje. Miejcie odwagę podjąć decyzję, a nóż wygracie o wiele więcej niż nawet śnicie!