Porównywanie do innych

Porównania towarzyszą nam na każdym kroku naszego życia. Od czasów szkoły podstawowej, kiedy dostaliśmy ocenę dobrą a rodzice pytali nas czemu nie mamy oceny bardzo dobrej jak nasz kolega, a my odpowiadaliśmy, że inny kolega dostał gorszą ocenę on nas, więc i tak jesteśmy lepsi od niego. Większość z nas posiada konto w popularnych portalu społecznościowym Instagram, gdzie nawet nieświadomie każdego dnia porównujemy się z innymi, z osobami, które mają więcej „fajnych” rzeczy, które są chudsze, wyższe, ładniejsze. Dziewczyny porównują się do modelek z okładek, które nie wyglądają na co dzień tak jak pokazują zdjęcia. Chłopacy porównują się do piłkarzy, sportowców, czy „ludzi internetu”, którzy są posiadaczami drogich samochodów. Czy świat bez ciągłego porównywania byłby lepszy, czy może tak już się do tego przyzwyczailiśmy, że nie umielibyśmy się odnaleźć w takiej nowej rzeczywistości. Ostatnio na jednym z wykładów zostało postawione bardzo proste pytanie:

Które społeczeństwo byś wybrał?
Społeczeństwo A: Ty zarabiasz 75 000 $/rocznie, a inni 50 000$/rocznie
Społeczeństwo B: Ty zarabiasz 100 000$/rocznie, a inni 150 000$/rocznie.

W pierwszej chwili odpowiedź wydaje się logiczna – ” Wolę zarabiać więcej, wybieram społeczeństwo B”, ale po chwili w głowie zaczyna się pojawiać myśl, że w takim społeczeństwie jestem gorszy/biedniejszy od innych. Wolimy być lepsi, posiadać więcej niż ludzie z naszego otoczenia, i czasem tak bardzo się w tym gubimy, że jedyne co robimy to ciągły wyścig „o bycie lepszym”.

Czy wolałbyś mieć umowę na okres 12 miesięcy, kiedy wszyscy inni mają umowę na okres próbny – 3 miesiące, czy kiedy wszyscy inni mają umowę na czas nieokreślony?

Czy wolałbyś mieć samochód za 20 000 zł, kiedy wszyscy Twoim znajomi mają samochody za 7 000 zł, czy kiedy wszyscy Twoim znajomi mają nowe samochody prosto z salonu za 300 000 zł?

Czy kiedy ważysz ważysz 70 kg, ale wszyscy w Twoim towarzystwie ważą 100 kg czy czujesz się lepszy, a kiedy jesteś w towarzystwie maniaków sportowych, którzy mają wysportowane sylwetki i ważą 50 kg czujesz się gorszy?

Kontekst ma znaczenie. Każdy z nas przykłada inną wagę do porównań z innymi, ale warto zastanowić się czy biorąc udział w tym wyścigu nie zgubiliśmy po drodze siebie. Znajdź chwilę na refleksję i zastanów się jak bardzo porównania wpływają na Twoje życie, jak bardzo jesteś nieszczęśliwy kiedy jesteś „gorszy” od innych, jak często czujesz satysfakcje tylko dlatego, że jesteś w czymś „lepszy” od innych, czy to wszystko ma aż takie znaczenie?

Poniżej kilka linków, które mogą pomóc w zgłębieniu refleksji dotyczącej porównań z innymi w naszym życiu:

A.