Jestem wdzięczna …

Czy próbowałeś kiedyś pisać / zastanowić się za co jesteś wdzięczny?
Coraz popularniejsze jest prowadzenie „dziennika wdzięczności”, czyli notesu, gdzie każdego dnia zapisujemy za co jesteśmy wdzięczni, co dobrego nam się przydarzyło. Co to daje? Według badań naukowych wyrażanie wdzięczności wpływa pozytywnie na nasz poziom szczęścia oraz poczucia dobrostanu. Jakiś czas temu dołączyłam do wyzwania i przez jakiś czas codziennie pisałam za co jestem wdzięczna. Mimo początkowego sceptyzmu, po kilku tygodniach zauważyłam, że zaczynam doceniać małe rzeczy i cieszyć się z nich. Codzienne zapisywanie obserwacji, wydarzeń oraz szukanie powodów do wdzięczności w zwykłej codzienności potrafi zmienić nasze postrzeganie.

Najłatwiejsza forma wyrażania wdzięczności to prowadzenia dziennika, czyli zapisywanie, za co jest się wdzięczny. Osoby, które prowadziły dziennik przez 30 dni potwierdzają, że codzienne zapisywanie trzech nowe rzeczy sprawiło, że stały się bardziej pozytywne. Wystarczy wykształcić w sobie prosty nawyk codziennego pisania, żeby całe życie stało się trochę lepsze.

Co jeszcze możesz zrobić? Możesz wyrazić wdzięczność innym – po prostu powiedzieć swoim bliskim za co im dziękujesz. Jeżeli łatwiej Ci napisać, może napisać list do swoich bliskich, w którym napiszesz za co im dziękujesz. To wcale nie jest trudne zadanie, a potrafi polepszyć jakość życia oraz relacji z innymi.

Zacznij zauważać i dziękować za małe rzeczy. Ktoś pomógł Ci zrobić zakupy, zrobił Ci kawę, poszedł z Tobą na spacer albo porozmawiał? Doceń to! Widziałeś dziś piękny zachód słońca, zrobiłeś pyszny obiad, masz fajne mieszkanie, ktoś docenił coś co zrobiłeś, znalazłeś czas na praktykę jogi? Zapisz to! I zobacz jak twoje życie się zmieni po jakimś czasie regularnego wyrażania i zapisywania wdzięczności.

Chcesz pogłębić temat?

Poniżej inspirujący link: