Rozmowa rekrutacyjna w praktyce

„Jeżeli ktoś oferuje Ci niesamowitą możliwość, a ty nie jesteś pewien czy dasz radę, powiedz „TAK” i naucz się jak to zrobić!”

R. Branison

Każdy z nas stanie kiedyś przed wyzwaniem jakim jest praca. Niektórzy będą „robolić” na własną rękę, a inni staną przed nowym wyzwaniem jakim jest rozmowa rekrutacyjna. Ale jak się do niej dobrze przygotować?

PS: W Poznaniu już niedługo targi praktyk, pracy i staży! Może warto skorzystać z okazji? 🙂

  1. Znajdź informacje o firmie – jest to  bardzo łatwe. Wystarczy poświęcić trochę czasu w domu i poszperać w internecie informacji o firmie. Warto sprawdzić czym się zajmują, jakimi wartościami się kierują, jakie realizują projekty, kto jest ich klientem jakich osób poszukują. Im więcej się wiadomości sprawdzisz, tym lepiej dla Ciebie, bo będziesz mógł się nimi pochwaliś podczas rozmowy. Znalezione obrazy dla zapytania informacje

2. Sprecyzuj swoje oczekiwania – na 80% podczas Twojej rozmowy pojawi się pytanie dotyczące Twoich oczekiwań wobec firmy, posady lub zarobków. Warto spisać sobie przykładowe odpowiedzi, żeby swobodnie i bez stresu móc na nie odpowiedzieć.

 

3. Przygotuj odpowiedzi na pytania – w końcu rozmowa rekrutacyjna składa się z pytań, a ty możesz w pewnien sposób się do nich przygotować. Oto przykładowe i często powtarzające się pytania:

  • Jakie są Pani/Pana mocne i słabe strony?
  • Jakie są Pańskie oczekiwania?
  • Co robi Pani/Pan poza uczelnią/pracą?
  • Jakie było Pańskie największe osiągnięcie?
  • Proszę podać sytuację, w której musiała Pani/Pan podjąć trudną decyzję?
  • Co skłoniło Panią/Pana do aplikowania na to stanowisko?
  • Czy ma Pani/Pan jakieś certyfikaty, dyplomy, szczególne osiągnięcia?
  • Jakie były Pańskie obowiązki w poprzedniej pracy?
  • Pytania związane konkretnie z posadą, czyli np. W jakim stopniu umie się Pani posługiwać Excelem lub programem graficznym?

Znalezione obrazy dla zapytania oczekiwania

4. Odpowiednio się ubierz – na rozmowę kwalifikacyjną nie przychodzi się w dresie. Warto by mężczyźni ubrali koszulę i spodnie od garnituru, natomiast kobiety miały schludny strój, który jednocześnie nie będzie wyzywający.

5. Bądź punktualnie – i nie zapominaj, że czasami zdarzają się „nieoczekiwane utrudnienia”, dlatego punktualnie nie oznacza na styk! Wyjdź z domu na tyle wcześnie, aby ze spokojem być minimum 15 minut przed czasem. Zawsze można poczekać pod drzwiami, natomiast spóźnienia i pierwszego wrażenia w żaden sposób nie nadrobimy.

Znalezione obrazy dla zapytania on time

6. Przygotuj dokumenty – na rozmowę kwalifikacyjną warto zabrać ze sobą dokumenty potwierdzające Twoje umiejętności. Mogą to być świdectwa, zaświadczenia, certyfikaty i dyplomy. Pamiętaj, żeby włożyć je do schludnej teczki (teczka z Myszką Miki może nie być najlepszym pomysłem 🙂 )

7. Słuchaj – osoby, która Cię rekrutuje. Nie przerywaj jej w połowie zdania. Pozwól dokończyć pytanie. Słuchanie to bardzo ważna umiejętność, która jest ceniona podczas rozmowy rekrutacyjnej.

Znalezione obrazy dla zapytania ucho clipart

8. Odpowiadaj na pytania- krótkie odpowiedzi typu „TAK” I „NIE” nie są lubiane przez rekruerów. Odpowiaaj w sposób kulturalny i wyczerpujący. Nie wstydź się swoich osiągnięć, ponieważ zwiększają one Twoje szanse. Nie wahaj się używać własnych przykładów, ponieważ Twoje doświadczenia są ważniejsze niż milion innych historii. Każdy Twój sukces, zdanie, czy doświadczenie czyni z Ciebie kogoś niepowtarzalnego, a rekruterzy bardzo cenią takie osoby. Odpowiadaj zawsze zgodnie z prawdą!

9. Spróbuj zabłysnąć –wykorzystaj swoje mocne strony i postaraj się być zapamiętanym. Nie ma nic lepszego niż pozytywnie wyróżnić się spośród innych kandydatów. Może bęzie to wysoka kultura osobista, może czarujący uśmiech, albo niezwykłe zainteresowania, umiejętności lub osiąnięcia? Pomyśl o tym!

Znalezione obrazy dla zapytania rekrutacja

10. Zachowaj odpowiednią postawę i ton głosu – przed rozmową spróbuj się odprężyć. Na krześle staraj się siedzieć wyprostowany. Odpowiadaj kulturalnie i pokaż swój potencjał.

11 Mail po rozmowie? – czemu nie, warto przypomnieć o sobie po rozmowie rekrutacyjnej i wysłąć maila z podziękowaniami za poświęcony czas. Kto wie, może właśnie wysoka kultura osobista zadecyduje o posadzie?

Powodzenia!

M.