LINKEDLN – CZY WARTO?

„Zanim coś osiągniesz, musisz od siebie oczekiwać”

Social media, social media i jeszcze raz social media! Ale jak wykorzystać je w dobry sposób?

Linkedln – międzynarodowy serwis społecznościowy wykorzystywany głównie do kontaktów zawodowo-biznesowych. Niezależnie od tego, w jakiej branży pracujesz oraz od tego, czy jesteś na szczycie firmowej hierarchii czy dopiero stawiasz pierwsze kroki w zawodzie – warto założyć konto na tej platformie. To nic nie kosztuje, a możesz zyskać interesujące możliwości rozwoju zawodowego i znalezienia lepszej pracy. Ale nie tylko! Do czego jeszcze można wykorzystać tę platformę i jak stworzyć profesjonalny profil?

  1. Reklamacje – chcesz złożyć reklamację, ale nikt jej nie przyjmuje? A może nikt nawet nie odpowiedział? Nie ma nic prostszego! Wejdź na Linkedln, znajdź osobę z wysokim stanowiskiem z firmy i złóż osobistą skargę – skuteczność gwarantowana 🙂
  2. Informacje i kontakt- masz ciekawy pomysł lub zrobiłeś projekt i szukasz sponsora? Zapewne szukasz maila do firmy, a tu tylko same biuro@…  Linkedln to ogromna baza kontaktów do wszystkich sanowisk, wystarczy poszperać i od razu dotrzesz do odpowiedniej osoby. Możesz nawet użyć filtrów takich jak: miasto, stanowisko, województwo…
  3. Znajdź pracę – skąd rekruterzy pozyskują swoich kandydatów i gdzie umieszczają ofery pracy? A no właśnie tutaj!

Nie pozostaje nic innego, jak tylko założyć konto!

Jak stworzyć profil?

–> Wypełnij profil w 100 %  – Twój przyszły pracodawca będzie mógł Ciebie łatwo znaleźć. Statystyki pokazują również, że profile, które posiadają zdjęcie profilowe są odwiedzane ponad 20 razy częściej. A wiadomo, im większy ruch, tym większe szanse. Swoją efektywność profilu będziesz mógł zmierzyć w okienku po prawej stronie.

wypełniony profil na Linkedin

Możesz również ustawić zdjęcie w tle, które urozmaici Twój profil i uczyni go bardziej estetycznym.

Uwaga! Niech informacje umieszczone na Linkedln nie będą rozbieżne z tymi co są wpisane w CV.

–> Ustaw swój link z imieniem i nazwiskiem – uczyni cię to bardziej profesjonalnlinkedlnym i łatwo będzie ciebie znaleźć

–> Zdjęcie profilowe – nie zapominaj , że to ono jest Twoją etykietą. Zadbaj by było eleganckie. Najlepiej gdy będziesz  ubrany elegancko, schludnie i z uśmiechem na twarzy. Pamiętaj również, by zdjęcie było aktualne.

–> Nagłówek – wyświetla się on na twoim profilu od razu obok imienia i jest jednym z najważniejszych elementów na tej platformie. Warto zadbać by był poprawny. Co to oznacza? Umieść w nim słowa kluczowe, tak by pracodawca mógł ciebie ławo znaleźć. Interesujesz się informatyką i HR? Wpisz to jako słowa kluczowe właśnie w nagłówku. Umieszczanie słów kluczowych w nagłówkuwpływa na wyniki wyszukiwania!

–> Umiejętności – na platformie istnieje rubryka w której możesz wypisać swoje umiejętności. Aby stać się bardziej wiarygodnym możesz zbierać potwierdzenia swoich talentów np. od znajomych. Wystarczy, że zaznaczą to na platformie. Najlepiej gdy wybierzesz 8-10 czynności, w których czujesz się dobrze, a następnie zaczniesz zbierać dowody w postaci ocen od swoich znajomych, najbliższych i dawnych pracodawców.

Znalezione obrazy dla zapytania linkedin umiejętności

–> To co najcenniejsze – czyli personalne rekomendacje. Dlaczego są tak wartościowe? Ponieważ stanowią opinię o twojej osobie (nie od znajomych tak jak to często bywa w umiejętnościach) i są cenną wskazówką dla pracodawcy. Jak więc zdobyć rekomendacje? Prosić i się jej domagać po każdej wykonanje pracy! Pracowałeś w kawiarni, odbyłeś praktyki, organizowałeś wydarzenie – poproś o rekomendację.

–> Dodatki – na swoim profilu warto pochwalić się również projektami, wyróżnieniami, kursami, certyfikatami, wolontariatem.. Jest to bardzo ważne, szczególnie w przypadku gdy jesteśmy studentami i nasze doświadczenie zawodowe są jest jeszcze ubogie.

Pamiętaj! Opócz wyżej wymienionych czynności możesz dodać również inne formy swoich osiągnięć. Zrobiłeś jakiś fajny film? Udostępnij go i pokaż swoje zdolności! Napisałeś fajny artykuł – pokaż go światu! Prowadziłeś wydarzenie – pokaż zdjęcia . Internet w dzisiejszych czasach jest nieograniczony, a każdy taki szczegół zwiększa twoje szanse na rynku pracy.

–> Grupy branżowe – przyłącz się do grup branżowych i angażuj się w dyskusje i konwersacje. Jest to najlepszy sposób na pogłębianie swojej pasji i nawiązywanie pierwszych kontaktów zawodowych. A może na tej grupie znajdziesz swojego przyszłego współpracownika?

Znalezione obrazy dla zapytania linkedin grupy

–> Buduj sieć kontaktów – Linkedln jest to profesjonalna platforma, która ma tobie umożliwić znalezienie pracy oraz budowanie swojej sieci kontaktów. Tutaj znajduje się mnóstwo osób począwszy od praktykantów , a skończywszy na dyrektorach i jeszcze dalej. Wyobraź sobie, że masz dostęp do każdego z nich. Możesz napisać prywatną wiadomość, dodać do znajomych … Wykorzystaj to !

–> Wykorzystaj inne możliwości jakie daje ci Linkedln –  nauka nowych umiejętności? Czemu nie?! Zajrzyj do Linkedln Learning, który znajdzie dla Ciebie specjalne oferty.

linkedln.png

–> Buduj własną markę – pokaż siebie nie tylko poprzez profil i informacje w nim zawarte. Publikuj ciekawe treści, obserwuj ulubione strony, zadawaj mądre pytania, zbieraj rekomendacje…

Pamiętaj! Aktywny profil ma więcej wyświetleń, więcej wyświetleń to większa widoczność, większa widoczność to większe możliwości, że rekruter zauważy właśnie CIEBIE!!!

POWODZENIA!

M.