ROWEROWY POTOP – CZYLI REJS DO SZWECJI

” Życie jest jak jaza na rowerze.

Żeby utrzymać równowagę musisz się poruszać naprzód.”

Niedługo zbliża się maj. W końcu pogoda zacznie przybierać lepszych kolorów i nabierzemy ochoty na ruszenie się z domu. Jeżeli ktoś z Was szuka inspiracji jak mółby spędzić takie weekendy to zapraszamy na naszego bloga. Znajdziecie tutaj wiele ciekawych inspiracji na przeżycie niezapomnianych przygód. Poniżej przedstawiam pomysł, z którego skorzystałam rok temu i czuję się zobowiązana do podzielenia się nim z Wami! 🙂

O co chodzi?

Rowerowy Potop jest to wydarzenie dla osób, które lubią aktywnośc fizyczną, a przy okazji kochają podróżować. Całe przedsięwzięcie polega na 1-dniowym wyjeździe do Karlskrony – mieście położonym na południu Szwecji. Co jest więc w tym takiego nietypowego?

Całe wydarzenie jest jedną wielką przygodą, która rozpoczyna się wieczorem na statku. Uczestnicy mają możliwośc oglądania Gdyni z perspektywy morza, następnie mogą imprezować pół nocy na statku, a na koniec zregenerować się śpiąc w kajucie. Kolejnego dnia czeka ich całodniowa wycieczka rowerowa po Szwecji. W zależności od kondycji można wybrać trasy liczące: 35, 60, 75, 90 lub 125 kilometrów. Na sam koniec powrót do domu z głową pełną wrażeń i wspomnień. Poniżej filmik wydarzenia:

Podstawowe informacje

 • Dostępne daty: 7.05, 14.05, 21.05 oraz 28.05
 • Cena za osobę: 249 zł (zawiera rejs w 2 strony, ubezpieczenie, 2 noclegi, śniadanie, pamiątkową koszulkę)
 • Transport do Gdyni z rowerem: we własnym zakresie
 • Strona przewoźnika morskiego i miejsce gdzie można kupić bilety: Stena Line
 • Strona oganizatora: Skandynawia dla aktywnych

Plan wyjazdu

Dzień 1:

Późnym wieczorem następuje odprawa na promie. Sprawdzane są dokumenty, rozdawane okazjonalne koszulki oraz przydzielane kajuty. Około 21:00 statek odpływa z Gdyni w kierunku Karlskrony. Po około 30 minutach następuje odprawa z przewodnikiem. Wręczane są mapy tras rowerowych – więc nie musimy ich wcześniej drukować. W nocy impreza dla wszystkich uczestników Rowerowego Potopu. Jest to najlepsza okazja do poznania ludzi, których sotkamy jutro na trasie.

Dzeń 2

Około 7:30 śniadanie – jak na Szwecję przystało – bufet szwedzki. Około 9:00 statek dopływa do Karskrony. Nastepnie rozpoczyna się nasza rowerowa przygoda. Bierzemy swoje rowery i jeździmy wybraną trasą, aż do godziny 19:00. (Podane trasy są tylko tymi przykładowymi, co wcale nie oznacza, że musimy jeździć dokładnie tak samo). Około 19:30 statek odpływa. Wieczorem następuje pokaz zdjęć z rejsu.

Dzień 3

Od godziny 6:00 podawane jest śnidania – ponownie szwedzki stół. Następnie statek przypływa do Gdyni około godziny 7:30.

Możliwe problemy

 • Transport roweru do Gdyni:

Jeżeli ktoś nie posiada samochodu z możliwością przewożenia roweru na bagażniku to polecam napisać na grupie wydarzenia, że poszukujemy transportu. Możliwe, że ktoś będze miał wolne miejsce i będzie mógł nas zabrać. Warto również spytać się organizatorów – możliwe, że mogą puścić taką informację do wszystkich uczestników Rowerowego Potopu. Jeżeli jednak żadna z tych opcji nie poskutkuje to warto sprawdzić połączenia PKP i wybrać się pociągiem. Ale dla barziej ambitnych polecam dojazd na rowerze do samej Gdyni ! 🙂

 • Uszkodzone koło:

Bardzo możliwe, że podczas naszej przejażdżki popsuje nam się opona. Warto zaopatrzyć się przed wyjazdem w dodatkową dentkę i pompkę do roweru. Pomimo, że organizatorzy są bardzo pomocni i posiadają takie sprzęty to polecam mieć jednak takie akcesoria przy sobie. Zaoszczędzimy wtedy czasu, nerwów i będziemy w stanie w pełni korzystać z naszej wyprawy.

 • Niewygodny ubiór

Pamiętajmy, że jest to cały dzień jazdy na rowerze. Nie ma co brać szpilek i niewygodnych spodenek. Przygotujmy się na całodzienną wyprawę. Również warto być przygotowanym na deszcz.

 • Plecak

Warto zabrać ze sobą mały plecak do którego schowamy potrzebne rzeczy: dokumenty, portfel, wodę, jedzenie, kurtkę przeciwdeszczową, pompkę, dentkę, telefon. W kajucie można zostawić większe bagaże, dlatego nie musimy się przejmować, że będziemy dźwigać cały sprzęt ze sobą.

Wskazówki

 • Statek – na statku są liczne atrakcje, mięzy innymi gra w XBOXa. Warto wypróbować 🙂
 • Widoki – warto skorzystać z widoków i popatrzeć na morze ze statku. Jest to niesamowite uczucie! Dla ambitnych polecam wstać na wschód słońca i pooglądać wstający dzień ze statku.
 • Zdjęcia – podczas całego wydarzenia jest fotograf, który chętnie zrobi Tobie zdjęcie. Nie chowaj się, a będziesz miał wspaniałe pamiątki.
 • Warto drugiego dnia wstać wcześniej i zostawić sobie trochę czasu po śniadaniu na pooglądanie Szwecji ze statku jeszcze przed dopłynięciem do Karlskrony.
 • Wybór trasy – jeżeli jesteś nastawiony na zwiedzanie, to nie wybieraj trasy, która ma dużo kilometrów. Pomimo, że Karskrona ma bardzo dobre warunki do jazdy na rowerze to i tak będziesz zmęczony. Ja osobiście wybrałam trasę niebieską (60 km), a następnie dodatkowo zdążyliśmy zwiedzić Karlskronę (trasa biała: 35 km) i pojechać do centrum Karlskrony, żeby zwiedzić miasto. Mogę powiedzieć, że czasowo zmieścilismy się idealnie i bardzo polecam takie rozwiązanie.
 • Pogoda – przed wyjazdem warto sprawdzić pogodę. Lepiej wiedzieć wcześniej czy zaopatrzyć się w kurtkę przeciwdeszczową i ciepły kożuch, czy w krem z filtrem.
 • Zwiedzanie – warto zarezerwować sobie pół dnia na zwiedzanie chociażby Trójmiasta. Z Gdyni jest bardzo niedaleko do Gdańska i Sopotu, więc jak ktoś jeszcze nie miał okazji do oglądania naszych znanych nadmorskich miejscowości to teraz ma niepowtarzalną okazję.

Galeria (moje zdjęcia):

Szwedzkie nadmorskie domki
Karlskrona
Widoki na trasie „niebieskiej”
ROWEROWY potop
Domki w Karlskronie
Trasa „niebieska”
Karlskrona
Trasa „niebieska”

A Ty co myślisz o takiej inicjatywie? Podziel się odczuciami w komentarzu 🙂

M.