Studenckie CV – jak je wzbogacić?

Mówią, że studia to najlepszy czas w życiu. Mało obowiązków, żadnych zobowiązań, tylko trochę nauki. Zapewne jest to trochę przekoloryzowane, ale nie zmienia to faktu, że należy dobrze wykorzystać ten okres. Nie zmarnujmy go! Nie musisz nawet nic planować, ale warto próbować. Oto parę pomysłów jak można się zorganizować, wzbogacając przy okazji swoje CV i zwiększając szanse na rynku pracy.

  1. Zaangażuj się w organizację studencką Na pewno na Twojej uczelni istnieje nie jedna. Wystarczy spojrzeć na Parlament Studencki, który daje  możliwość zorganizowania dużego wydarzenia lub przygotowania fajnej imprezy. Działalność w organizacji na pewno będzie dużym atutem przy pisaniu CV, a przy okazji poznasz mnóstwo ludzi z całego świata, zdobędziesz pierwsze doświadczenie zawodowe i gwarantuję, że będziesz się dobrze bawił.
  2. Wypróbuj pracy dorywczej – teraz masz na to czas. Później będzie trzeba szukać czegoś na poważnie i nie będzie takich możliwości. Udzielanie korepetycji, praca jako kelnerka, barman, a może praca w bibliotece lub instruktor tańca? Wypróbuj – nic nie tracisz – najwyżej zrezygnujesz.
  3. Praktyka lub staż – wiele firm poszukuje studentów i oferuje płatne praktyki lub staże. Nie wszystkie muszą odbywać się w wakacje. Wystarczy poszukać na stronie internetowej lub wybrać się na targi i zdobyć informacje. A dla tych, którym to za mało to można znaleźć wiele ofert za granicą i odbyć praktykę w innym kraju (na pewno na Twojej uczelni są takie możliwości w ramach programu Erasmus +).
  4. Korzystaj z ofert, które podsuwa Ci uczelnia – czy to wykłady otwarte, a może wyjazdy na studia zagraniczne i to nawet niekoniecznie w Europie? Rozejrzyj się!
  5. Wprowadź swój pomysł w życie – masz ciekawą pasję i chcesz się nią dzielić? Może będziesz prowadzić zajęcia na ten temat, albo zbierzesz grupę i zorganizujecie cykl spotkań. Dobrym pomysłem może też być prowadzenie bloga. Wiele ludzi tak właśnie zaczęło swoje start-upy.
  6. Przejmij inicjatywę – studencka grupa, która nie miała jeszcze żadnej wspólnej imprezy? To niedorzeczne! Bądź inicjatorem i zaproponuj wspólne spotkanie w grupie. Na pewno Wasze relacje będą bliższe, a na uczelnię będzie się chodzić nie tylko po wiedzę, ale również żeby spotkać się ze swoimi znajomymi.
  7. Pamiętaj, że to najlepszy czas – więc rusz się z kanapy, rozejrzyj się dookoła i wprowadź w swoje życie więcej energii i radości. Łap każdą nadarzającą się okazję. To nie jest takie trudne! 🙂
  8. Stwórz niepowtarzalne CV – osoby zajmujące się rekrutacją dostają tysiące takich samych dokumentów, spróbuj pobudzić trochę kreatywność i przedstawić swoją wiedzę, umiejętności i kompetencje w taki sposób nie na pewno nie umknęły uwadze!

M.