EKSTREMALNA DROGA KRZYŻOWA

EDK=EKSTREMALNA DROGA KRZYŻOWA

Rok temu miałam okazję wyruszyć pierwszy raz na Ekstremalną Drogę Krzyżową. Szliśmy samotnie, w skupieniu i  ciemnościach 44 km – z Mosiny do Lubinia. Trasa spowodowała ból – fizyczny, duchowy i psychiczny. Ale trasa ta musi boleć by człowiek mógł popatrzeć na życie trochę inaczej i rozpocząć je na nowo. Wydarzeniem pozwoliło nie tylko doświadczyć czegoś nowego w moim życiu, ale także odcisnęło pewien znak w moim sercu. W tym roku wyruszam po raz kolejny, bo nie wyobrażam sobie, żeby mogłoby mnie tam zabraknąć. Mimo, że w Mosinie pojawia się nowa trasa – 50 km, ja wybieram tą samą trasę co rok temu, która oznaczona jest muszlami św. Jakuba – znakiem, który tyle znaczy dla pielgrzyma, który podążał do Santiago de Compostela.

JAK TO WYGLĄDA?

23 marca 2018 roku Ekstremalna Droga Krzyżowa odbędzie się w 15 państwach i łącznie będzie do wyboru 685 tras. Wystarczy poszukać gdzie w Twojej okolicy odbywa się to wydarzenie. EDK zaczyna się wieczorną mszą, zwykle o 20.00. Na mszy widać już niezwykłość tej drogi – z każdej strony stoją osoby, które mają ze sobą krzyże ( małe, duże, zrobione samodzielnie z brzozy). Mimo późnej pory ludzie są bardzo ożywieni, lekko przestraszeni, lekko wzruszeni – wiedzą, że za chwilę wyruszą w drogę. Po błogosławieństwie wszyscy zabierają plecaki i zaczynają drogę krzyżową. Każda trasa jest inna, ale wszystkie łączy niesamowita ciemność, która jest wokół. Zaczyna się iść… i tak idzie się przez całą noc, co chwilę zatrzymując się przy stacjach drogi krzyżowej, które rozłożone są na trasie. Wyjątkowość drogi polega także na ciszy, mimo, że niektórzy idą z kimś to jednak potrafią zachować milczenie i skupić się na wewnętrznych przemyśleniach i modlitwie. Kiedy dochodzi się do celu człowiek zdaje sobie sprawę z dwóch rzeczy. Po pierwsze, że szedł całą noc. Po drugie, że zmienił swoje życie!

NASZA TRASA

Trasa: Czerwoną – św. Mikołaja 
Start: Mosina (Kościół pw św. Mikołaja)
Meta: Lubiń ( Kościół pw Narodzenia NMP )
Długość trasy: 44 km
Przewyższenia: 259 m
Mijane miejscowości: Mosina – Sowiniec – Baranowo – Żabno – Przylepki – Manieczki – Krzyżanowo – Błociszewo – Rąbiń – Dalewo – Mościszki – Bieżyń –  Lubiń

 

ZAINSPIRUJ SIĘ I WYRUSZ W DROGĘ!

 

Więcej o EDK na www.edk.org.pl oraz Facebook

 A.