Decyzje – wróg czy sojusznik?

„Przyszłość zależy od tego co robimy w teraźniejszości”

Mahatma Ghandi

Każdy z nas w swoim życiu podejmuje wiele decyzji. Jednym ludziom przychodzą one łatwiej, natomiast innym trudniej. Czy słyszałeś kiedyś słowa: „Nie wiem. Obojętne mi to”? Brzmi znajomo! Poniżej znajduje się kilka argumentów przemawiających za tym, że warto mieć swoje własne zdanie i podejmować własne decyzje.

  1. Decyzje kształtują naszą przyszłość i przeznaczenie -to jakich wyborów dokonamy dzisiaj, może znacząco wpłynąć na nasze życie. Wyobraź sobie, że np. skorzystałeś z  szansy studiowania na najlepszej uczelni w Polsce. Gdybyś tego nie zrobił to na pewno Twoja przyszłość wyglądałaby nieco inaczej. Wniosek jest taki: Twoje życie zmienia się z chwilą, gdy zaczynasz podejmować nowe decyzje.
  2. Każdy z nas posiada siłę podejmowania decyzji – każdy z nas ma własne zdanie. I w cale nie zależy ono od tego ile pewności siebie posiadamy. Każdy jest w stanie podejmować ważne, WŁASNE, życiowe decyzje bez pomocy innych ludzi.
  3. Najtrudniejsze jest podjęcie decyzji – tak, to fakt. Jeżeli już raz podejmiesz decyzję, to najgorsze masz za sobą. Teraz tylko należy się jej kurczowo trzymać i brnąć do przodu. Najlepiej podjąć decyzję rozważnie, ale i szybko.
  4. Każda decyzja wiąże się z DZIAŁANIEM– nigdy nie rezygnuj z decyzji przed podjęciem jakichkolwiek działań! Wygląda to tak jakby zrezygnować z życia z obawy przed śmiercią.
  5. Podjęcie decyzji to odrzucenie wszystkich innych ewentualności –  innymi słowy: Skończ z wymówkami!
  6. Podejmuj decyzje CZĘSTO – im częściej będziesz ćwiczył podejmowanie decyzji, tym lepiej. Po pewnym czasie będziesz to robił odważniej i bardziej instynktownie, aż dojdziesz do poziomu, gdzie nie będzie to dla Ciebie żadnym problemem. Oczywiście nie ma osoby, która zawsze podejmuje tylko trafne decyzje, ale jak mówią: trening czyni mistrza.
  7. KONSEKWENTNIE wykonuj jedną decyzję – podjęcie decyzji bez zapału do jej realizacji jest pozbawione sensu. Wykonuj jedną decyzję, ale nie upieraj się przy sposobie jej realizacji, bo możliwe, że znajdziesz lepszy i bardziej efektywny sposób na osiągnięcie celu
  8. System podejmowania decyzji – każdy ma swój własny system podejmowania decyzji.Dla jednych będą to szybkie reakcje, a dla innych powolne i przemyślane działania. Każdy sposób jest dobry. Wypracuj najlepszy dla siebie!
  9.  Zdecyduj czego CHCESZ–> Przystąp do DZIAŁANIA –> Obserwuj, czy się to SPRAWDZA, czy nie –> Wyciągaj WNIOSKI i zmieniaj zachowanie
  10. Podejmowanie decyzji sprawia RADOŚĆ! – dzięki nim czujemy, że panujemy nad swoim życiem i że mamy wpływ na swój los. To od nas zależy, którą ścieżkę wybierzemy i czy będzie ona zgodna z nami samymi.

Powodzenia! 🙂

M.