10 skutecznych nawyków

„Posiej czyn, a zbierzesz nawyk.

Posiej nawyk, a zbierzesz charakter.

Posiej charakter, a plonem będzie przeznaczenie”

~ Napoelon Hill ~

Każdy z nas posiada nawyki. Niektóre z nich pochodzą z domu rodzinnego, inne ze szkoły, a niektóre musieliśmy wypracować sami. Siła nawyku jest jedną z najpotężniejszych i jednocześnie najgroźniejszych narzędzi kształtowania charakteru i życia. To ona decyduje o tym kim jesteśmy. Najciekawsze jest to, że nie ma dwóch osób, które posiadałyby dokładnie takie same przyzwyczajenia! Jednak da się wyróżnić parę czynności, które łączą ludzi sukcesu i zwiększają ich efektywność.

  1. Wstań wcześnie rano – pobudka z samego rana umożliwia załatwienie wielu spraw jeszcze przed wyjściem na uczelnię lub do pracy. Dzięki temu, że szybciej rozpoczniesz dzień będziesz miał więcej czasu na wykonanie zaplanowanych czynności.
  2. „Zjedz tę żabę” – jest to klucz do zwiększenia efektywności. Rozpocznij dzień od wykonania najcięższego i najbardziej wymagającego zadania. Gdy je skończysz to poczujesz się wolny, a każde inne zadanie zaplanowane na dziś będzie dla Ciebie „bułką z masłem”.
  3.  Koncentruj się na zadaniu – skup się na jednej rzeczy i doprowadź ją do końca. Poważnym i częstym błędem jest rozpraszanie się wieloma rzeczami naraz, co w rezultacie zmniejsza naszą efektywność. Dobrym pomysłem na zwiększenie koncentracji jest wyłączenie poczty, facebooka, czy telefonu do momentu kiedy nie wykonamy zadania do końca.
  4. Inspiruj się i rozwijaj – ponieważ człowiek uczy się przez całe życie. Czytaj książki, słuchaj podcastów, spotykaj nowych ludzi, chodź na spotkania, angażuj się w koła naukowe i organizacje oraz bądź otwarty na zdobywanie nowej wiedzy.
  5. Podążaj za swoimi marzeniami – realizuj swoje marzenia, a nie marzenia innych osób. Słuchaj swojej intuicji, a nie podążaj za grupą. Idź własną drogą, a nie wytyczonym szlakiem.
  6.  Dobrze zorganizuj dzień – zaplanuj sobie kolejny dzień spisując rzeczy, które musisz wykonać (pamiętaj by to najcięższe znalazło się na początku). Nie zapomnij również o odpoczynku.
  7. Pomagaj innym osiągać cele- tak naprawdę przekonanie, że pomagamy innym ludziom jest dla nas największą motywacją do działania. Ważne jest, aby pomaganie szło w parze z realizacją marzeń.
  8. Zapisuj swoje przemyślenia- nie pozwól, aby Twoje pomysły uciekły w niepamięć. Noś zawsze przy sobie notes i spisuj nawet najbardziej szalone pomysły.
  9. Wyciągaj wnioski- czy to jest porażka, czy sukces to wnioski zawsze się pojawią. Ważne by pobierać z nich jakąś naukę i nie powielać błędów. Dobrym przykładem będzie tutaj Thomas Edison, który mówi: „Nie poniosłem porażki. Po prostu odkryłem 10.000 błędnych rozwiązań.”
  10. Nie rozpoczynaj dnia od otwierania poczty- po co stresować się od samego rana? Po drugie może to zaburzyć Twój plan dnia. Lepiej wyznaczyć sobie, że 2 razy dziennie zajrzymy do poczty i odpowiemy na maile koncentrując się tylko na tym.