GDZIE ZNALEŹĆ PIENIĄDZE?

Podobno pieniądze leżą na ulicy, 
wystarczy się tylko po nie schylić.

Słyszymy, że w dzisiejszych czasach trudno jest znaleźć pracę, a od razu po studiach trzeba mieć niesamowite szczęście, żeby być tym jedynym najlepszym kandydatem spośród tysięcy. Ludzi można podzielić tu na dwa rodzaje: jedni zawsze znajdą sposób na usprawiedliwienie się z powodu aktualnego braku pracy lub małych dochodów, a drudzy potrafią znaleźć wiele możliwości na to jak wykorzystać to co mają pod ręką. Jest wiele sposobów na to jak zarobić duże pieniądze lub po prostu dorobić. A gdybyśmy połączyli kilka z nich i znaleźli w ten sposób kilka źródeł naszego dochodu? To sumując to wszystko mamy już niezłą kwotę. Podsumowując-można zarabiać będąc na studiach!

1. Sklep/Gastronomia-przechodząc przez galerię handlową widzimy karteczki”zatrudnię pracownika”, warto wejść i zapytać o konkretne informacje, może nie jest to praca marzeń, ale na pewno wiele potrafi nauczyć, chociażby kontaktów z klientami i cierpliwości. Jeśli nasze wynagrodzenie wynosi 10 zł/h a pracujemy 3 dni w tygodniu po 8 godzin (24 h/tydzień), to w miesiąc zarobimy 960 zł.

2.Korepetycje– wystarczy umieć dobrze jakiś przedmiot szkolny i mieć dar tłumaczenia innym prostych rzeczy, plusem jest tu określenie samemu swojej dyspozycyjności, a wystawienie ogłoszeń w internecie zajmuje mało czasu. Godzina korepetycji kosztuje 15-50 zł. Zakładając, że nasza oferta kosztuje 25 zł, to pracując 10 godzin tygodniowo zarobimy 250 zł, czyli 1000 zł w miesiąc.

3. Uczenie osób starszych obsługi internetu– niektórzy dziadkowie i babcie są ciekawi nowych technologii, a ich dzieci nie mają czasu aby im pomóc; tak naprawdę w dzisiejszych czasach każdy z nas umie używać internetu na tyle, żeby wytłumaczyć to w sposób użytkowy tym, którzy jeszcze tego nigdy nie robili. Zarobki podobnie jak korepetycje.

4.Zrób jakiś kurs – możemy być to nowa umiejętność lub podszkolenie już posiadanych. W kursy trzeba początkowo zainwestować, ale otwierają one dla nas nowe propozycje stanowisk. Przykładowe kursy to: kurs instruktora narciarstwa, snowboardu, wycieczek rowerowych, windsurfingu, pływania, kurs baristy, barmana. Będą instruktorem możemy pracować dla jakieś firmy lokalnie, lub pojechać na obóz tematyczny.

5. Wychowawca kolonijny– świetna opcja jako praca sezonowa, najpierw trzeba załatwić sobie kurs wychowawcy kolonijnego, potem wysłać swoją ofertę to wszystkich biur podróży, koloni, obozów i czekać na informacje. Często taki wyjazd jeszcze bardziej się opłaca niż praca w sklepie, a dodatkowo podróżujemy i jeszcze nam za to płacą. Minusem jest tutaj praca 24 godziny na dobę i spanie po 4 godziny. Wynagrodzenie zależne od firmy( 1000-2000 zł za dwa tygodnie).

6.Sprzedaż nieużywanych rzeczy- w każdym domu są miliony nie potrzebnych przedmiotów, jeśli czegoś nie potrzebujemy to nie odkładajmy tego tylko sprzedajmy komuś komu się przyda. Ludzie kupują dosłownie wszystko. Sprawdzone serwisy to allegro(opłata za wystawienie + prowizja od sprzedaży)  i olx(brak opłat; wyjątek-samochody,nieruchomości). Dochody zależne od wartości przedmiotów.

7.Wystaw swoje usługi przez internet- możesz obrabiać zdjęcia w Photoshopie, tworzyć przewodniki bo danym mieście, pomagać ludziom online,pisać e-booka, robić to co umiesz.

8. Fotografia- jeśli umiesz robić dobre zdjęcia, możesz robić sesje zdjęciowe, reportaż z wydarzeń lub zająć się fotografią ślubną. Nie będziesz zarabiać tyle ile profesjonalna firma, ale jeśli twoje portfolio będzie robiło wrażenie to ludzie będą woleli zapłacić mniej. Oferty fotografa ślubnego wahają się około 2 000 zł. Możemy spróbować wystawić naszą propozycję za 100-1000 zł. Pamiętajmy o umieszczeniu też naszych prac w ogłoszeniu.

9.Rękodzieło- jeśli umiesz robić jakieś rzeczy samemu, także warto zająć się sprzedażą tego. Oprócz bransoletek, wisiorków, breloczków możemy robić jeszcze zdobienia z decoupage lub malować obrazy jeśli potrafimy.

10.Inwentaryzacje- najlepsza gdy idzie się tam paczką znajomych, wtedy może być śmiesznie. Zarobki nie są może duże i jest to jednorazowa akcja.

11.Pracuj przez internet- przepisywanie książek, copywriter, freelancer,

12.Komisja wyborcza- wydawanie kart to głosowanie, zliczanie głosów, spisanie protokołu. Wynagrodzenie w zależności od stanowiska. Zarobki podczas wyborów do Sejmu i Senatu 2015 wynosiły 160-500 zł.

13. Wykorzystaj swój talent- zastanów się co umiesz i co lubisz robić, a potem jak za to zarobić pieniądze. To najprzyjemniejsza praca na ziemi, robić to co się lubi. Możesz uczyć ludzi grać na jakimś instrumencie, oprowadzać turystów po mieście, itd.

14.Zrób ze swojego samochodu bilbord- firmy wybierają samochody ze względu na to jakimi trasami jeżdżą oraz jak często. Ale czemu nie spróbować zgłosić swojego samochodu? Zawsze to jakieś dodatkowe dochody, a my  nie musimy nic robić. Innym pomysłem jest wynajęcie przestrzeni na reklamę na naszym ogrodzie lub budynku.

15. Oszczędzanie- jest także formą zarabiania, po co nam tyle pieniędzy jak za chwilę i tak ich nie będziemy mieli. Na temat oszczędzania zrobię jeszcze osobny wpis.

16.Tajemniczy klient- istnieją specjalne agencje w których możemy dostać tajne zlecenie, naszym zadaniem jest iść do danych punktów, sklepów i dowiedzieć się kilka informacji a potem przekazać raport do agencji.

17. Opieka nad dziećmi- może być to idealna praca jeśli lubi kontakt z dzieciakami, przy okazji gdy dzieci śpią możemy się uczyć, czytać. Dostając za godzinę 10 zł, pracując 5 dni w tygodniu po 4 godziny, zarobimy 800 zł w miesiąc.

18. Wynoszenie śmieci- w sumie brzmi trochę banalnie, ale jeśli mieszkamy w bloku i umówimy się że np. rano w poniedziałki, środy,piątki, niedziele wynosimy śmieci, a sąsiedzi wystawiają je wtedy przed drzwi, to schodząc i tak ze swoimi przy okazji zgarniemy jeszcze od kilku osób, zajmie nam to niewiele więcej czasu. Jeśli za każde śmieci weźmiemy 1 zł a po drodze mamy 5 sąsiadów to dziennie mamy 5 zł, w tygodniu 20 zł, a w miesiącu 80 zł.

19.Koszenie trawników- lub grabienie liści. Idealna dla tych, którzy uwielbiają spędzać czas na świeżym powietrzu i pracować w ogrodzie.

20.Lokaty bankowe- nie są formą inwestycji, ale ochroną naszych środków przed inflacją. Mając odłożone kilka tysięcy, a nie potrzebując ich w najbliższym czasie, lepiej wpłacić je na lokatę. Wpłacając 2000 zł na 6 miesięcy przy oprocentowaniu 2,6% zysk netto wynosi 20,87 zł. Nie jest to dużo, ale trzymając kasę w skarpecie zysk wyniósłby o wiele mniej.

21.Założenie swojej firmy- wystarczy znaleźć kreatywny pomysł, zapotrzebowanie na rynku. Jeśli nasza firma będzie strzałem w dziesiątkę to może stać się naszą drogę zawodową na dalsze życie.

Najlepsze w tym wszystkim jest to, że oprócz pieniędzy każda praca daję nam jakieś doświadczenie, pogląd o tym czego nie lubimy i jak byśmy chcieli pracować w przyszłości. Nie ogranicza nas tutaj nic. Możemy zarówno szukać pracy tam gdzie wystawione są oferty, samemu zaproponować jakieś firmie współpracę, jak i stworzyć nasze usługi lub produkty.

A.