PRAGA – wskazówki

Praga to idealne miejsce na trzydniowy wyjazd, oderwanie się od codziennych obowiązków i poznanie czeskiego stylu życia. Wycieczka idealna na przerwę po świętach, długi weekend, majówkę lub ferie. Każdy znajdzie tu coś dla siebie!

 1. Dogodny dojazd oferuje nam Polski bus: do Pragi możemy dojechać linią P4 (Warszawa, Łódź, Wrocław) lub P13 (Gdańsk, Bydgoszcz, Poznań, Leszno, Wrocław). Z Poznania autobus jedzie 8 godzin. Jest to po pierwsze tańsza opcja jadąc w 1-3 osoby, a po drugie możemy spać po drodze i nie musimy uważać na drogę. Jeżeli kupimy bilety wcześniej lub skorzystamy z promocji możemy kupić bilety nawet za kilka złoty. Cena standardowa to 89 zł w jedną stronę. Przyjeżdżając o 13 mamy jeszcze cały dzień zwiedzania. A w drogę powrotną możemy wybrać autobus, który odjeżdża o 00.20 i dzięki temu możemy zarezerwować jedną noc mniej.
 2. Mieszkanie w Pradze możemy wynająć na Airbnb. Strona oferuje nam wybór wielu kryteriów dzięki, którym możemy znaleźć idealne miejsce dla nas. Oprócz wyboru daty pobytu i liczby gości możemy wybierać między wynajęciem całego domu, całego pokoju lub współdzielonego pokoju. Dodatkowo widzimy jak kształtują się ceny w danym mieście, jaka jest lokalizacja danych ofert oraz możemy wybrać udogodnienia ( wi-fi, kuchnia, telewizor, winda, klimatyzacja). 85 zł zniżki na Twoją pierwszą podróż
 3. Jedzenie- ceny w Czeskich sklepach są zbliżone do polskich. W Pradze znajdziemy Lidla, Tesco, Żabkę i Alberta. Jeżeli mamy kuchnie w mieszkaniu możemy gotować sami. Spragnieni czeskich smaków znajdą coś dla siebie w centrum miasta i na pewno spróbują nowych potraw. A Ci, którzy nie przepadają za czeską kuchnią mogą wybrać się po prostu na pizzę. Warto także spróbować słynnego czeskiego piwa.
 4. Nie trzeba znać języka- możemy mówić po polsku lub angielsku, jakoś się dogadamy. Szczerze mówiąc podczas 3 dniowego wyjazdu za dużo nie będziemy rozmawiać z mieszkańcami miasta. W sklepie możemy popatrzeć na rachunek, żeby wiedzieć ile zapłacić. A w restauracji czy muzeum wystarczy pokazać cennik i to o co nam chodzi.
 5. Mapa– warto już przed wyjazdem zastanowić się co będziemy zwiedzać, zaplanować trasę i wydrukować sobie mapki. Pomocne są także Mapy Google lub inna aplikacja w telefonie, która za pomocą GPS-a pomoże nam się odnaleźć jeśli się zgubimy.
 6. Bagaż-jadąc na kilka dni tak na prawdę jesteśmy w stanie spakować się w zwykły szkolny plecak i nie będzie on wcale ciężki. Jeżeli planujemy chodzić długo z całym naszym bagażem, postarajmy się by był jak najlżejszy.
 7. Wzgórze Petřín-to właśnie tutaj znajdziemy najpiękniejszy widok na całą Pragę. Warto wybrać się tutaj na spacer by odetchnąć od tłumu turystów.
 8. Czeskie kościoły- większość Czechów to ateiści, ale pomimo tego znajdziemy w Pradze wiele wspaniałych kościołów. Najbardziej znane to: Katedra św. Wita, Kościół Najświętszej Marii Panny przed Tynem, Kościół św. Mikołaja na Starym Mieście, Kościół św. Mikołaja – Mała Strana. Warto wejść i popodziwiać sztukę sakralną, jeśli oczywiście kościół będzie otwarty.
 9. Stare miasto- zabytkowa i najbardziej reprezentacyjna dzielnica Pragi.
  Znajdziemy tutaj Rynek Staromiejski na którym jest pomnik Jana Husa oraz ratusz na którego wieży znajduje się ruchomy zegar astronomiczny „Orloj” z XV wieku.
 10. Wieża telewizyjna- ma 216 metrów i jest najwyższą budowlą w Pradze. Na 66 metrach znajduje się restauracja i kawiarnia, na 70 metrze jeden pokój hotelowy, a na wysokości 93 metrów zlokalizowano punkt widokowy. Przy dobrej pogodzie widoczność sięga nawet 100 kilometrów. W 2000 r. na wieży pojawiły się rzeźby raczkujących dzieci, które spały się znakiem rozpoznawczym wieży.  Artysta na swojej stronie internetowej informuje: Jak się obecnie ocenia, projekt powinien wytrzymać 10-20 lat, dopóki dzieci same nie odpadną. Koszt wjazdu na wieżę: 120Kč bilet ulgowy lub 150Kč normalny. 
 11. Most Karola i nie tylko –most na rzece Wełtawa, będący jedną z najsłynniejszych i najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych miasta. Zawsze są tu tłumy ludzi. Na moście znajdziemy także arystów i wystawiane przez nich dzieła. Most jest także znany z pomników znanych osób, które ciągną się wzdłuż całego mostu Karola oraz pięknego widoku na Hadczany. Pamiętajmy  jednak, że Praga posiada także inne mosty. Planując drogę naszej wycieczki zwróćmy także uwagę na: Most Legii, Jiráskuv Most, Mánesuv Most, Čechuv Most, Štefánikuv Most.

 12. Zamek na Hadczanach i Katedra św. Wita- kompleks zamkowy położony w dzielnicy zwanej Hradczanami, rozciągającej się na wzgórzu. Na którym dominuje katedra św. Wita, która jest podobno najwspanialszym zabytkiem kościelnym w Pradze. Oprócz katedry znajdują się tu trzy inne kościoły. Ciekawa jest także złota uliczka na której kiedyś mieściły się kwatery alchemików, a teraz możemy podziwiać i kupować dzieła artystów. Wstęp na dziedzińce i do katedry jest bezpłatny, ale musimy przejść tu kontrolę bezpieczeństwa na którą czasem trzeba czekać w długiej kolejce. Bilet za krótkie zwiedzanie kosztuje: normalny 250 CZK, ulgowy 120 CZK.
 13. Zjeść trdelnik- słodkie ciastko zyskujące popularność w Czechach, zwiedzając Pragę napotkamy wiele miejsc oferujących nam walcowane ciasto, owijane wokół kija, a następnie grillowane i posypane cukrem wymieszanym z orzechami oraz z cynamonem.

Comments are closed.