Jak przygotować się do dłuższego wyjazdu?

„Nawet najdalsza podróż zaczyna się od pierwszego kroku”

~Lao Tzu~

 

W dzisiejszych czasach granice coraz bardziej się zacierają. I to nie tylko te geograficzne, ale również językowe czy kulturowe. Wielu z nas dostaje możliwość zagranicznego wyjazdu do pracy lub na studia. Ale jak najlepiej przygotować się do takiej podróży i mieć pewność, że o niczym nie zapomniałeś ? Poniżej znajdziesz  SUBIEKTYWNE wskazówki jak się do tego zabrać krok po kroku. Jeżeli masz odmienne zdanie lub inne porady to zachęcamy do podzielenia się nimi w komentarzu 🙂

Znalezione obrazy dla zapytania walizka podróż1. Dojazd – z pewnością będziesz musiał dojechać do celu Twojej podróży. Im wcześniej się tym zajmiesz tym masz większe szanse na znalezienie dobrej oferty (istnieje wiele stron internetowych ułatwiających wyszukiwanie takich ofert). Warto sprawdzić kilka środków transportu i wybrać ten, który jest dla Ciebie najdogodniejszy (np. cenowo, czasowo). Warto wziąć pod uwagę fakt, że będziesz miał ze sobą spory bagaż, dlatego np. do ceny biletu będziesz musiał dopłacać za walizkę. Często zdarza się, że cena za bagaż przekracza cenę samego biletu (wszystkie ceny dodatkowych opłat na pewno będą zamieszczone na stronie przewoźnika). Weź pod uwagę również fakt, że z reguły np. lotniska nie są położone w centrum, dlatego koszt samego przelotu nie będzie tym ostatecznym.

2. Bagaż – zacznij tworzyć listę rzeczy, które chciałbyś zabrać najlepiej już miesiąc przed samym wyjazdem. Zminimalizuje to ryzyko, że czegoś zapomnisz. Następnie sprawdź czy posiadasz odpowiednią walizkę lub torbę (należy sprawdzić wymiary  wagę na stronie przewoźnika).

3. Pakowanie – na pewno nie warto pakować się na ostatnią chwilę, dlatego zaplanuj sobie czas, na to by schować rzeczy o walizki. A jak zrobić to umiejętnie?Znalezione obrazy dla zapytania walizka podróż

–> jednym ze sposobów jest zwinięcie koszulek
w ruloniki, dzięki czemu zaoszczędzimy dużo miejsca

–> bierzesz kubek lub słoik? Nie marnuj miejsca – wypełnij go czymś drobnym np. skarpetkami

–> przydatne mogą okazać się pokrowce, które spowodują, że nasze rzeczy nie będą latały po torbie

–> spakuj wszystko do walizki – nie trzymaj nic w ręce, bo to pogubisz

–> sprawdź czy jesteś w stanie unieść swoją torbę/walizkę 😛

–>  weź pod uwagę jaka pogoda panuje w miejscu docelowym, żeby nie brać zbyt wiele niepotrzebnych rzeczy

Uwaga! Jeżeli podróżujesz samolotem, to nie zapominaj, że w bagażu podręcznym nie możesz mieć nic metalowego, żadnych płynów, kosmetyków i ostrych narzędzi. Na lotniskach, nie ma żadnego ale, i takie rzeczy są po prostu zabierane.

4. Ubezpieczenie – dłuższy wyjazd wiąże się z potrzebą posiadania ubezpieczenia. Można je wyrobić w punktach NFZ. Są to tzw. karty EKUZ. Wystarczy zgłosić się do odpowiedniego punktu, wypełnić wniosek i powinniśmy dostać kartę od ręki. Należy zabrać ze sobą dowód oraz legitymację studencką. Karta ważna jest na okres 6 miesięcy.

Uwaga! Studenci wyjeżdżający na studia zagraniczne zobowiązani są do pokazania specjalnego dokumentu zaświadczającego, że będą studentami uczelni zagranicznej. Dla studentów wyjeżdżających na semestr lub rok w ramach wymianu studenckiej karta EKUZ będzie wydana do czasu ważności legitymacji studenckiej – dlatego wart najpierw podbić swoją legitymację, zanim udamy się do punktu NFZ. Niestety karta EKUZ nie chroni nas przed wszystkim, dlatego warto wykupić sobie dodatkowe ubezpieczenie.

5. Dokumenty – upewnij się, że dopełniłeś wszystkich formalności w swoim kraju. Pomimo, że po Europie można poruszać się tylko z dowodem, to jednak warto wyrobić sobie paszport. Ułatwi to m.inn. rejestrowanie się w naszym kraju docelowym. Sprawdź czy posiadasz wszystkie niezbędne dokumenty, do tego aby móc się zapisać jako przyjezdny w obcym kraju (z reguły jest to paszport, umowa dotycząca wynajmu mieszkania, czasami akt urodzenia).

6. Kserokopie – nie jest to konieczne, ale może być w wielu przypadkach pomocne. Warto zrobić sobie kserokopię paszportu, dowodu osobistego, ponieważ często jest to konieczne przy podpisywaniu umów, a w obcym kraju nie zawsze będziemy wiedzieli, gdzie jest najbliższe ksero. Wart pamiętać, że są tam zamieszczone nasze prywatne dane, dlatego powinniśmy trzymać je w bezpiecznym
miejscu.Znalezione obrazy dla zapytania karta płatnicza

7. Konto bankowe – w innym kraju na pewno będziemy płacili odmienną walutą, dlatego warto pomyśleć o tym wcześniej i założyć tzw. konto walutowe (najlepiej od razu  z kartą płatniczą). Warto również zapoznać się z cenami obowiązującymi w danym kraju, aby móc wstępnie oszacować swoje wydatki.

8. Mieszkanie – warto zająć się tym przed wyjazdem i poszukać możliwych miejsc zamieszkania w naszym miejscu docelowym. Jeżeli jesteś zagranicznym studentem to uczelnia nierzadko oferuje możliwość wynajęcia pokoju w akademiku. Pomocne może okazać się wyszukanie informacji na grupach facebookowych. Jeżeli chcesz czuć się bardziej komfortowo to reguły każde miasto ma swoje grupy zaczynające się od słów ” Polacy w… np. Berlinie”. Dołączenie do takiej grupy może być wartościowe ze względu na możliwość dodawania różnorodnych pytań również tych dotyczących wynajęcia mieszkania. Można tam również spotkać ludzi, którzy tam mieszkają i wiedzą gdzie są najlepsze bary, czy sklepy. Jeżeli zarezerwujesz pokój to upewnij się jakie jest jego wyposażenie, ponieważ w wielu miejscach nie ma np. czajnika.

9. Język i środowisko – w jednym kraju popularnym językiem będzie angielski, natomiast w innym francuski. Warto zapoznać się z takimi informacjami np. przeczytać przewodnik, aby nie być zaskoczonym. Przydatnym może okazać się również nauczenie się kilku słów w danym języku np. Dzień dobry lub Do widzenia. Warto również zdobyć informacje na temat tutejszych zwyczajów, kultury oraz pobliskich zabytków i miejsc godnych zobaczenia.

10. Nastaw się POZYTYWNIE i ruszaj przed siebie z uśmiechem od ucha do ucha – otwórz swój umysł, poznawaj ludzi i kulturę  ! 🙂

M.

 

 

 

Comments are closed.