JAK WYRUSZYĆ W PODRÓŻ Z PUSTYM PORTFELEM?

„Podróż

to jedyna rzecz na którą wydajemy pieniądze, a stajemy się bogatsi”

 Ale jak sprawić, by wydawać jeszcze mniej tych pieniędzy w podróży? My mamy parę pomysłów, a TY?

Podziel się z nami w komentarzu! 🙂

Znalezione obrazy dla zapytania podróż pieniądze

Oto parę wskazówek:

  • Przygotuj się – chyba najlepszym sposobem na „uratowanie paru groszaków ” jest przygotowanie się do wyprawy. Im bardziej się przygotujesz, tym więcej zaoszczędzisz. Warto poszukać informacji o darmowych atrakcjach w mieście, zniżkach, tanich i dobrych kawiarniach… Takie praktyczne wskazówki często znajdują się na blogach podrożniczych, ale również ciekawe opinie i recenzje znajdziecie na TripAdvisor lub na mapach USE IT.

 

  • Znalezione obrazy dla zapytania pieniądzeZaplanuj budżet – sporządź listę na co będziesz musiał przeznaczyć pieniądze. Takie przygotowanie pozwoli Tobie kontrolować swoje wydatki i nie wydawać pieniędzy na zbędne drobiazgi.

 

 

Inne porady, które pozwolą zaoszczędzić pieniądze:

–> mapa – wydrukuj mapę miasta, ponieważ w niektórych miejscach może być ona dodatkowo płatna

–>darmowe wydarzenia kulturalne, festiwale – rozrywka wcale nie musi być płatna!

–> couchsurfing – zapytaj „lokalsów”o darmowe atrakcje i miejsca warte zobaczenia. Może nawet zgodzą się oprowadzić Ciebie po mieście? Wyobraź sobie tylko, ile pieniędzy byś wydał na dobrego przewodnika…

 

Transport

Autostop – najprostsze i zarazem najbardziej spontaniczne rozwiązanie. Nie jesteśmy ograniczeni cenami lotów i terminami.

Nie dość, że cały transport jest darmowy, to możemy wzbogacić się o nowe doświadczenia, spotykać fantastycznych ludzi i poznawać odmienne kultury. Żeby nie było tak kolorowo, to jedna przestroga: takie rozwiązanie jest dla ludzi, którzy potrafią szybko się dostosować do nowej sytuacji oraz dla tych którzy są cierpliwi (to znaczy takich, którym nie przeszkadza czekać kilka godzin z wyciągniętym kciukiem 🙂 )

Blablacarbardzo dobre rozwiązanie dla osób, które chcą się dostać na konkretny termin w konkretne miejsce. Blablacar jest to portal, na którym kierowcy posiadający wolne miejsce w samochodzie wystawiają oferty przejazdu.  Oprócz tego, możemy zobaczyć profil kierowcy i opinie jakie wystawili mu wcześniejsi pasażerowie. Cena takiego przejazdu zwykle obejmuje koszty benzyny.

 

Loty – niektórzy na nie narzekają, że zbyt drogie. Natomiast znajdą się i tacy, którzy Znalezione obrazy dla zapytania samolotchwalą się biletem za symboliczną złotówkę. Jak to możliwe? Sztuka w szukaniu biletów. Najtańsze bilety lotnicze musimy zacząć szukać jak najwcześniej przed planowaną podróżą.  Warto skorzystać z wyszukiwarek internetowych takich jak Skyscanner, które porównują ceny biletów różnych linii lotniczych i wybierają te najkorzystniejsze. Warto również śledzić portale internetowe, które codziennie informują o nowych promocjach (Mleczne podróże, Tanie loty, Loter)

Inne środki transportu – nie ograniczaj się tylko do jednego środka transportu. Czasem korzystniejsza będzie promocja PKP (np. bilet weekendowy) , a czasem nawet bus, czy autokar. Sprawdzaj, kombinuj, szukaj!

 

Noclegi

Couchsurfing – jak dla mnie jedna z najlepszych inicjatyw podróżniczych. Jest to portal, na którym ludzie z całego świata oferują noclegi z reguły na 1-2 noce. Platforma ta skupia osoby, które są otwarte na nowe doświadczenia oraz uwiebiają poznawać ludzi. Takie rozwiązanie noclegu pozwoli Ci nie tylko zaoszzędzić trochę pieniędzy, ale przede wszystkim umożliwi poznanie miasta i jego zakamarków – no bo kto zna miasto lepiej, niż lokalni ludzie?

Booking.com – kolejny pomysł na tani nocleg. Większośc noclegów wyszukiwanych internetowo jest tańsza, dlatego warto szukać ofert noclegowych online. Booking.com umożliwia porównanie cen i wybranie odpowiedniego noclegu na siebie. Portal posiada wiele filtrów, dlatego wyszukiwanie noclegów według swoich kryteriów nie będzie trudne.

Wskazówki: warto wybierać noclegi dużo wcześniej, niż termin wyjazdu. Im wcześniej się zdecydujesz, tym więcej zaoszczędzisz. Dobrą opcją jest też wybranie hotelu który ma darmowe anulowanie rezerwacji do 24 godzin przed przyjazdem. Poza sezonem hotele w ostatniej chwili obniżają ceny i trzy dni przed wyjazdem możesz mieć szansę zmienić nocleg na korzystniejszy.

Znalezione obrazy dla zapytania airbnbAirBnbportal, który umożliwia wynajęcie całego mieszkania lub pokoju. Jest to dobre  i komfortowe rozwiązanie dla osób, które podróżują w grupie. Dzieląc koszty za wynajem mieszkania możemy sporo zaoszczędzić

, a przy okazji mamy kuchnię i łazienkę do swojej własnej dyspozycji. AirBnb jest najbardziej opłacalny, gdy wynajmujemy dom na dłuższy czas.

Namiot –  kolejnym sposobem na tani nocleg jest po prostu zabranie swojego własnego namiotu. Pomimo, że ceny na polach campingowych wzrastają to i tak jest to tańsza opcja niż hotel. Nie dość że tańsza, to bogatsza w przygody z ćmami, komarami i brakiem prądu! Dla osób, którzy w portfelu oprócz pieniędzy posiadają tylko zdjęcie to polecam nocleg na dziko (Uwaga! Najlepiej z dala od cywilizacji).

 

Jedzenie i picie

Gotowanie samemu – zawsze wychodzi najtaniej, natomiast smak zależy od umiejętności kulinarnych. Jeżeli masz dostęp do kuchni – wykorzystaj to!

Tripadvisorportal, który zawiera informacje o atrakcjach, restauracjach, zabykach i muzeach w danym mieście.  Znajdziemy tutaj informacje i opinie lokalnych osób, ale również turystów. Dzięki przeanalizowaniu informacji jesteśmy w stanie znaleźć miejsca godne polecenia, by coś zjeść lub przekąsić

Żywność z domu – kolejne rozwiązanie dla tych, którzy mają możliwość oraz jadą do kraju gdzie ceny produktów spożywczych są wyższe

Woda – w wielu krajach europejskich wodę można pić z kranu, dlatego niepotrzebne jest wydawanie zbędnych pieniędzy na zakup napojów w sklepie

 

Atrakcje

Podobny obrazZniżki – jest ich pełno! Tylko nie zawsze dowiadujemy się o nich na czas. Jeżeli jesteś studentem to zawsze warto zapytać o zniżkę – gdziekolwiek jesteś (działa to nawet w niektórych restauracjach, hotelach, muzeach…)

Darmowy dzień – nierzadko bywa tak, że w ciągu jednego dnia w tygodniu wejście do muzeum jest darmowe. Warto sprawdzić takie informacje, by zaoszczędzić pieniądze. W poszukaniu takich informacji może nam się przydać portal Spotted by locals.

 

Jednym zdaniem: im bardziej się przygotujesz oraz im głębsze nawiążesz relacje z lokalnymi ludźmi tym więcej jesteś w stanie zaoszczędzić i odkryć. To jak, gdzie kolejna wyprawa? 🙂

M.