EFEKTYWNE ŻYCIE #EKONOMIA

Czy na co dzień zastanawiamy się jak żyć bardziej efektywnie? Płacić mniej za ten sam produkt? Albo zarabiać w tym samym czasie więcej niż do tej pory? Niektórzy z nas posiadają wrodzony gen ekonomisty, ale bez różnicy czy go mamy czy nie możemy się ciągle uczyć tego, jak gospodarować naszym majątkiem bardziej efektywnie.  Po co? Bo to się po prostu opłaca.

Zacznijmy od początku… Budżet domowy to różnica między naszymi przychodami ( tym co zarobiliśmy, dostaliśmy) a wydatkami. Co więc możemy zrobić by więcej pieniędzy zostało w naszych kieszeniach? Są trzy opcje: wydawać mniej, zarabiać więcej albo jedno i drugie.

Oszczędzaj!

 • Świnka skarbonka – najważniejsze to założyć sobie jakiś cel na który będziemy chcieli zebrać pieniądze. „Uzbieram 1000 zł na wakacje w Hiszpanii”, „Zaoszczędzę 2000 zł i kupię nowy komputer”, „Muszę odłożyć 700 zł na OC samochodu”. Jeśli mamy cel prościej nam będzie rezygnować z małych przyjemności. Możemy zrobić specjalny słoik, do którego będziemy odkładać regularnie wyznaczoną przez nas kwotę albo odkładać to co nam zostało z danego miesiąca. 
 • Lokaty – jeśli zaoszczędzone pieniądze nie będą nam potrzebne przez kilka następnych miesięcy warto wpłacić je na lokatę. Odkładając dziś 3 000 zł na lokatę o procentowaniu 2,75%, to za 3 miesiące będziemy mieć 3 017 zł. Niby mało, ale chowając pieniądze do skarpety mielibyśmy nadal 3000 zł i nic by się nie zmieniło. Celem zakładania lokat jest ochrona swoich funduszy przed inflacją. 

Wydawaj mniej!

 • Jedzenie – na jedzeniu oszczędzać nie można, bo przecież zdrowe produkty kosztują. Jednak istnieją dwa sposoby na to by płacić mniej: szukanie promocji i nie marnowanie jedzenie. Często przecenione są produkty sezonowe, które są dodatkowo najzdrowsze.  Ja o wszystkich promocjach dowiaduje się dzięki aplikacji blix, która wysyła mi powiadomienia o nowych promocjach w wybranych przeze mnie sklepach. Kolejną cenną wskazówką jest nie wyrzucanie jedzenia. Często zdarza się tak, że kupujemy za dużo i potem nie jesteśmy w stanie wszystkiego zjeść przed końcem daty ważności. Serdecznie polecam robić pod koniec tygodnia dokładną rozpiskę co będziemy jedli przez następny tydzień i jakie produkty będą nam potrzebne. I z tą listą wybrać się do sklepu. Zaletą tego systemu jest to, że zakupy robimy tylko raz w tygodniu, nie tracimy czasu każdego dnia na wymyślanie co robimy na obiad i nie wyrzucamy dosłownie niczego.
 • Woda – kupując 2 l wody w średnio zapłacimy około 2.5 zł , miesięcznie 75 zł, a rocznie 900 zł. Butelka filtrująca oczyszcza wodę z kranu, dzięki czemu w każdej chwili możemy ją napełnić i nie musimy dźwigać ze sobą 2 kg. Koszt takiej butelki 44.90, a dwóch filtrów to 49.90.  Filtr trzeba wymienić raz na dwa miesiące. Rocznie zapłacimy około 194zł (oszczędność 706 zł). Dostępne są również filtrujące dzbanki do wody.
 • Rachunki – to kolejny element miesięcznych wydatków. By wydawać mniej musimy zużywać mniej prądu, gazu, wody. Może warto zmniejszyć temperaturę w domu z 23 na 21 stopni? Myć naczynia w zmywarce zamiast ręcznie? Wyłączać światło gdy nie ma nas w pokoju? Włączyć pralkę w godzinach gdy prąd jest tańszy? 
 • Rzeczy – Czasem warto skorzystać z promocji, ponieważ niektóre produkty możemy kupić nawet o połowę taniej. Pamiętajmy jednak by kupować tylko to co potrzebujemy. Każdy z nas kojarzy głośne promocje w Rossmanie – 50%, aby uniknąć takiego zamieszania warto kupić rzeczy przez internet korzystając z tego samego rabatu. W ten weekend niemal wszędzie będziemy mogli skorzystać z promocji BLACK FRIDAY, dzięki niej możemy kupić ubrania, buty, bilety na koncert, akcesoria domowe, książki i wiele innych w obniżonych cenach. Zakładajmy także karty lojalnościowe, zapisujmy się do newlettera, sklepy oferują nam wtedy specjalne rabaty, promocje albo punkty które możemy wymieniać na nagrody.
 • Podróże –nie należą do codziennych wydatków, ale zdecydowanie stanowią dużą część w skali roku. Warto zaprzyjaźnić się z takimi stronami jak: Fru skyscannerKAYAKwakacyjni piraciAIRBNB , gdzie możemy znaleźć świetne okazje. Pamiętajmy także, że rezerwując w dużym wyprzedzeniem zazwyczaj zapłacimy mniej niż wybierając ofertę na ostatnią chwilę. Może warto zamiast zorganizowanej wycieczki zaplanować wszystko samemu i odkryć dzięki temu wiele nieznanych miejsc? 

  Zwiększ przychody!

 • Pracuj dłużej – jeśli ciągle brakuje Ci pieniędzy, może warto poszukać dodatkowej pracy? Umiesz grać na gitarze świetnie rozumiesz matematykę lub angielski? Podziel się swoją wiedzą i pasję z innymi! Uwielbiasz zajmować się dziećmi i masz kilka godzin wolnych po południu? Wystaw ofertę w internecie. Masz ponad 20 godzin wolnych w tygodniu? Poszukaj pracy lub stażu! Szanse czają się za rogiem!
 • Zarabiaj więcej – zarabiasz za mało? Poproś o podwyżkę lub zmień pracę! Minimalna stawka godzinowa w 2018 roku wyniesie 13,7 zł brutto. Jeśli nam to wystarcza to okey, ale jeśli mamy ambicje by zarabiać więcej poszukajmy takiej pracy, która będzie nas w pełni satysfakcjonować. 
 • Sprzedaj niepotrzebne rzeczy – jak dużo mamy w domu rzeczy których nie potrzebujemy? Zabierają nam jedynie miejsce i zbierają kurz. Jeśli danej rzeczy nie użyliśmy przez ostanie 3 lata to oznacza że już nigdy jej nie użyjemy. Spróbujmy wystawić w internecie rzeczy, które jeszcze komuś mogą się przydać. Polecam: allegroolxvinted.

 

Kontroluj!

 • Spisywanie budżetu –  dzięki naszym notatkom, zauważymy na co wydajemy najwięcej i ile jaki dokładnie jest nasz przychód w ciągu miesiąca. Ja zapisuję wszystkie moje wydatki i przychody w Excelu, ale można także korzystać ze zwykłej kartki lub aplikacji na telefon. Zapisywanie każdej rzeczy wydaje się to nudne i pracochłonne, ale jeżeli robimy to regularnie to wystarczy dziennie poświęcić kilka sekund, by pod koniec miesiąca dokładnie wiedzieć „na czym stoimy”. Dzięki temu o wiele łatwiej zauważyć nasze błędy w gospodarowaniu.

 

Tylko od Ciebie zależy jak będziesz zarządzał swoim majątkiem. Pamiętaj jednak, że to czego nauczysz się dziś będzie miało ogromny wpływ na to kim będziesz w przyszłości.

 

A.

Comments are closed.