Święta to czas, który kojarzy nam się z rodzinną atmosferą, choinką, kolędami i potrawami na wigilijnym stole. Ale nie wszędzie przecież Boże Narodzenie wygląda tak samo. Dziś poszukujemy odpowiedzi na pytanie: Jakie świąteczne tradycje są w innych krajach?
Polska
- Wieczerza wigilijna zaczyna się gdy na niebie pojawia się pierwsza gwiazda.
- Na stole rozłożony jest biały obrus, a pod nim schowane jest sianko.
- Rodzina łamie się opłatkiem i składa sobie życzenia.
- Przy stole znajduje się także jedno puste nakrycie, dla niespodziewanego gościa.
- Na stole znajduje się 12 potraw wigilijnych.
- Śpiewamy kolędy.
- Tradycyjne potrawy to: barszcz z uszkami, karp, kapusta z grzybami, pierogi z kapustą i grzybami, ryba po grecku, śledź, makowiec, makiełki, sernik, kompot z suszu, zupa grzybowa.
Hiszpania
- Wieczerza wigilijna rozpoczyna się uroczystościami ulicznymi po pasterce. Przeważnie są to parady mieszkańców, ubranych w stroje ludowe, w towarzystwie udekorowanych wstążkami zwierząt.
- Odpowiednikiem opłatka jest chałwa.
- Przed Bożym Narodzeniem hiszpańskie rodziny zaopatruje się w nową szopkę.
- Tradycyjne potrawy: seria przystawek (pieczone mięsa, pasztety i wędliny), jamon (suszona szynka), owoce morza, consome (hiszpański rosół), ryby, pieczone prosię,ciasta drożdżowe z dużą ilością migdałów, owoce, pieczona ryba,”ciasto Trzech Króli”, w który zapieka się drobne upominki.
- Na dwa dni przed Wigilią odbywa się wielka świąteczna loteria, podczas której losowane są duże kwoty pieniężne.
- Prezenty rozdawane są 6 stycznia w święto Trzech Króli.
Wielka Brytania
- Świętowanie rozpoczynają 25 grudnia ,,Christmas Day” uroczystym obiadem często w restauracjach.
- Tradycyjne potrawy: pieczony indyk, Christmas pudding (mocno nasączone alkoholem ciemne ciasto z ogromną ilością bakalii), Mince pies (małe babeczki wypełnione bardzo słodką masą bakaliową składającą się głównie ze smażonych rodzynek), Christmas cake.
- Wieczorem w Wigilię dzieci wywieszają swoje pończochy za drzwi, by nazajutrz rano odnaleźć je wypełnione prezentami.
- Tu narodził się zwyczaj pocałunków pod jemiołą wiszącą u sufitu oraz kartek z życzeniami.
- Popularne są ,,Christmas Crackers” – duże, ozdobne, papierowe cukierki, które dwie osoby rozrywają pociągając do siebie. Rozdarcie go sygnalizowane jest dość głośnym wybuchem, a we wnętrzu możemy znaleźć małą niespodziankę, taką jak papierowa korona na głowę, karteczka z wróżbą, kość do gry lub coś podobnego.
Szwecja
- Święta Bożego Narodzenia rozpoczynają się w pierwszą niedzielę adwentu.
- Tradycyjne potrawy: iutfisk (rozmoczonej suszonej ryby), galaretkę wieprzową, głowiznę i chleb,pierniczki.
- Nie stawia się wolnego nakrycia na stole, ale za to odwiedza się samotnych.
- Szwedzi nie śpiewają kolęd, lecz tańczą wokół choinki.
- Bożonarodzeniowy koziołek to typowa szwedzka ozdoba świąteczna, najczęściej ze słomy, to najstarszy w Szwecji symbol bożonarodzeniowy.
Niemcy
- W Niemczech „Boże Narodzenie” obejmuje trzy dni:Wigilię,pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia i drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia.
- Śpiewa się lub słucha się kolęd i członkowie rodziny obdarowują się wzajemnie prezentami.
- Dzieciom opowiada się legendę mówiącą, iż prezenty przyniósł Święty Mikołaj lub Dzieciątko Jezus.
- Niemcy wieszają bombki w kształcie ogórków na choinkach. Taki ogórek ukrywany jest w gałęziach drzewka. Dziecko, które pierwsze go znajdzie, nie tylko dostanie dodatkowy prezent, ale też ma zapewnione szczęście na cały kolejny rok.
Austria
- Kiedy polskie dzieci czekają na św. Mikołaja, austriackie drżą z obawy przed Krampusem. To zły brat Mikołaja, który wygląda jak demon (i ma rogi jak koza) i bije niegrzeczne dzieci rózgą. W austriacką Noc Krampusa, czyli 5 grudnia, można spotkać mnóstwo takich potworów na ulicach miast.
Japonia
- W święta Japończycy mają zwyczaj masowo wybierać się na obiad do KFC. Często stoi się godzinami w kolejce tylko po to, by zjeść tradycyjny świąteczny kubełek kurczaka.
Indie
- Hinduscy chrześcijanie często dekorują bombkami drzewka bananowe albo mangowe.
Wenezuela
- W Caracas w Wigilię nie jeździ się samochodem- ulice są zamykane dla ruchu samochodowego, a wszyscy pędzą do kościoła na rolkach.
A.