Czym jest coaching i jak może pomóc w czasie kryzysu?

Kilka słów o mnie…

    Tematu coachingu nigdy nie pojawił się na blogu, ponieważ by pisać o czymś trzeba to najpierw poznać, dowiedzieć się o tym więcej. Tak też było z coachingiem. W październiku 2018 rozpoczęłam moje studia magisterskie – Doradztwo i coaching (specjalność: Doradca zawodowy i coach kariery). Na tamtą chwilę widziałam, że idę w dobrą stronę, ale nie miałam potrzebnych zasobów, by wypowiedzieć się szerzej w temacie. Moja uczelnia jest maksymalnie praktyczna, więc już od samego początku ćwiczyłam prowadzenie sesji coachingowych, albo pewnych fragmentów. Dodatkowe koło naukowe Ears Vinci nauczyło mnie wielu praktycznych narzędzi oraz poznałam tam czym jest coaching grupowy. Udało nam się nawet przeprowadzić największy w Polsce „coaching kariery” dla licealistów. Najbardziej wartościowy był dla mnie jednak moment, kiedy mogłam usłyszeć feedback od innych. W ramach zajęć na uczelni musieliśmy prowadzić sesje coachingowe z klientami indywidualnymi, ze sobą nawzajem ( również taki BIG Brother, jak dwie osoby rozmawiają, a reszta grupy widzi i słyszy wszystko na TV w sali obok), nagrywać sesje i bardzo dużo analizować, co by tu jeszcze poprawić. W październiku rozpoczęłam mój kurs akredytacji coachingowej – International Coach Federation, czyli największej organizacji zrzeszającej profesjonalnych coachów. Oprócz samych wasztatów, egzaminów, nagrania egzaminacyjnej sesji coachingowej konieczne jest udokumentowanie min.100 godzin przepracowanych z klientami w konkretnym czasie. Tak więcej działam intensywnie w temacie i prowadzę procesy coachingowe z indywidualnymi klientami.

 

Czym jest coaching?

     Zacznijmy od tego, że jeżeli nigdy nie wgłębiłeś się w ten temat to jako pierwsze skojarzenie pewnie przychodzi Ci coś, co zdecydowanie coachingiem nie jest i nigdy nie było. Dlaczego? Bo bardzo dużo osób przykleiło tutaj łatkę pod tytułem „mówca motywacyjny”, „ktoś kto mnie zmotywuje i powie mi co mam zrobić”, „ktoś, kto da mi gotowy przepis na sukces, a może nawet sam za mnie wykona pracę by go osiągnąć”. Pudło. Tym coachingiem nie jest. Coaching jest za to partnerską relacją, między coachem a klientem. Gdzie to klient i to czego on chce jest na pierwszym planie. Coach nie podpowiada, nie daje dobrych rad, nie sugeruje (nie dlatego, że chce – ale dlatego, że takie ma zasady i kodeks etyczny tej profesji). Co więc robi? Bardzo aktywnie słucha, potrafi usłyszeć w Twoich słowach, gestach coś kluczowego dla danego tematu, co z początku nawet nie przyszło Ci do głowy. Zadaje dużo pytań – właściwych pytań, czyli takich, które skłaniają Ciebie do myślenie, do popatrzenia na coś z innej perspektywy, które docierają do tego dlaczego dany cel jest dla Ciebie ważny, albo, że jest nieistotny a jednak Ty uparcie go realizujesz, choć nie umiesz powiedzieć po co. Coaching to proces, który pomaga klientowi ustalić konkretne cele, optymalizować swoje działania, podejmować trafniejsze decyzje i w pełni korzystać ze swoich naturalnych umiejętności oraz zasobów. To Ty jesteś najlepszym specjalistą od swojego życia, rolą coacha jest bycie towarzyszem, który pomaga Ci dotrzeć ze stanu obecnego do zamierzonego celu. Proces coachingowy to zazwyczaj 6-9 spotkań. Dlaczego nie jest to jedno spotkanie? Ponieważ mówimy o pewnym procesie zmiany, a zmiana wymaga czasu. Na sesji ustala się konkrety, cele, kroki milowe – jest to taka praca związana z obmyśleniem „odpowiedniej strategii”. Ale praca „wcielanie tej strategii w życie” jest między kolejnymi spotkaniami (sesjami), dlatego coaching jest procesem i wymaga czasu.

 

Coaching w czasie kryzysu?

     Aktualnie zmagamy się z sytuacją, której jeszcze jakiś czas temu nikt się nie spodziewał. Jesteśmy teraz w trybie Home Office, pracujemy w szpitalu ratując tych wszystkich ludzi, boimy się o własny biznes, albo utratę pracy – jedno nas wszystkich łączy, a jest to coś trudnego, coś innego, coś z czym jakoś trzeba sobie poradzić albo po prostu zaakceptować, coś o czym warto porozmawiać. W takie sytuacji coaching nie uratuje świata, nie znajdzie gotowego rozwiązania. Może za to pomóc popatrzeć trochę z innej perspektywy, skupić się na tym co dla Ciebie teraz najważniejsze, wyznaczyć nowe cele uwzględniając aktualną sytuację, trochę się zatrzymać i zastanowić nad priorytetami. W takim momencie coaching może być cennym źródłem informacji o Tobie samym, ale także przestrzenią gdzie znajdziesz rzeczy, na które teraz masz wpływ i impulsem by w tych właśnie kierunkach zacząć się rozwijać. Coaching może pomóc wydobyć posiadane już przez Ciebie umiejętności i wykorzystać je w nowy sposób w obliczu tej „nowej rzeczywistości”, określić Twoje mocne strony, potencjał, kluczowe dla Ciebie cele. Poszukać równowagi między pracą a życiem osobistym, zwłaszcza teraz kiedy te obszary dość mocno na siebie nachodzą, kiedy dla niektórych aktualnie dom jest jednocześnie pracą, szkołą, i domem. Znaleźć sposoby rozwiązania problemów, które aktualnie się pojawiły, a są one w Twojej strefie wpływu. Zrozumieć siebie, swoją osobowość oraz innych ludzi. Określić mocne strony swojej firmy i przeanalizować jej profil działalności w kontekście aktualnej sytuacji na rynku. Zastanów się czego teraz potrzebujesz!

  • Na co teraz głównie chcesz poświęcać swój czas?
  • Co jest dla Ciebie ważne?
  • Co chcesz osiągnąć w najbliższym czasie?
  • Co do tej pory zrobiłeś w kierunku osiągnięcia celu?
  • Dlaczego ten cel jest ważny?
  • Co możesz zrobić już teraz, żeby osiągnąć zamierzony cel?
  • Jak poradzisz sobie z trudnościami?

 

A.

http://zabinskabiznes.pl/