Instrukcja tworzenia celów

Wiele lat temu w starożytnej Grecji, podróżnik spotkał na drodze starego człowieka i zapytał go „Jak dotrzeć do góry Olimp„?
Starzec – a był to Sokrates – odpowiedział:
– Jeśli naprawdę chcesz dojść do Olimpu, to musisz zadbać o to aby każdy Twój krok skierowany był w jego stronę.

~Brian Tracy~

Wyobraź sobie że siebie za 50 lat. Jak chciałbyś żeby wtedy wyglądało twoje życie? Co chciałabyś robić, kim chciałbyś być, co umieć? Kto jest obecny w twoim życiu? Zapisz wszystko co przychodzi Ci na myśl na kartce.  A co gdybyś dowiedział się ze masz nieuleczalna chorobę i za 20 lat umrzesz? Co wtedy chciałbyś zrobić? Co byłoby byłoby dla Ciebie głównymi celami? (To tez zapiszmy). A gdyby ten czas zmniejszył się do roku?  Wyobraźmy sobie ze mamy tylko rok, żeby przeżyć wszystko co chcieliśmy przez całe życie.  Nie zdążymy zrobić wszystkiego, ale co byłoby tymi najważniejszymi?  Spróbujmy znaleźć drogę która pomoże nam osiągnąć te cele. Będą to małe kroki które wykonywane każdego dnia zbliża nas do tego co chcemy osiągnąć.  Nie zawsze jest to jedna rzecz, czasem musimy pracować nad wieloma, żeby osiągnąć sukces  np.jeśli chcemy przebieg maraton musimy: trenować, zdrowo się odżywiać, czytać odpowiednie artykułu, ćwiczyć, pracować regularnie.

Jaki powinien być cel?
1. Sprecyzowany– powinien być konkretny, musimy wiedzieć czego dotyczy np. celem nie może być gra na gitarze, ale nauczenie się 5 piosenek już jak najbardziej.
2 . Mierzalny-jesteśmy w stanie ocenić i śledzić swoje postępy np. Schudłam 10 kg.
3. Ambitny-powinien stanowić dla nas wyzwanie, określić go może tylko osoba której to dotyczy.
4.Realny-taki jaki jesteś w stanie osiągnąć, masz czas i siły, odpowiednie zasoby.
5. Terminowy -określony w czasie, daje nam to większa motywację do jego realizacji.
6. Dzieł słonia na części-podziel duża pracę na małe zadania co ułatwi Ci kontrolowanie postępów.
7. Świętuj sukcesy-nagroda powinna być adekwatna do celu, np. Po miesiącu regularnego biegania kupujemy nowe buty, książkę o bieganiu, gadżety do biegania.
8.   Codziennie zrób jeden krok w kierunku tego co chcesz osiągnąć– najważniejsza jest tu regularność.
9. Wizualizuj  sobie cele– wyobraź sobie siebie, poczuj się jakbyś teraz osiągnął swój cel, poczuj emocje które temu towarzyszą.Nie używaj przeczeń, zamień je zdaniami twierdzacymi np.nie pale papierosów-źle , rzuciłem palenie i czuje się z tym świetnie-dobrze
10. Znajdź swoje mocne strony– to w czym jesteś dobry staraj się doprowadzić do perfekcji

Życzymy powodzenia i wielu sukcesów, pamiętajmy jednak, że należy się rozwijać na wielu platformach: praca, rodzina, wiedza, kontakty międzyludzkie, zdrowie, kondycja fizyczna.

Comments are closed.