EFEKTYWNE ŻYCIE #CZAS

Naszą nową serię ” Efektywne życie” podzieliłyśmy na kilka obszarów. Pierwszym z nich jest czas. Czas, którego wciąż jest nam za mało, by zrobić wszystko to co musimy i to na co mamy ochotę. Wiemy, że przemyślane zarządzanie czasem przynosi niewiarygodne efekty. Jest to jednak dziedzina w której można cały czas zwiększać swoje umiejętności i wiedzę. Już od kilku lat jesteśmy zafascynowane notowaniem wszystkiego i wykorzystywaniem każdej wolne chwili. Chcemy podzielić się z Wami naszymi sposobami na efektywne zarządzanie czasem.

CAŁE ŻYCIE W JEDNYM NOTESIE

Jeden kalendarz/notes a w nim wszystko: daty ważnych wydarzeń i spotkań, przypomnienie o konieczność zrobienia danego zadania lub zapłacenia rachunku, plan zajęć na uczelni i dodatkowych kursów, przypomnienie o urodzinach babci i koncercie ulubionego zespołu. Każdego dnia mamy milion spraw na głowie. Kto by to wszystko spamiętał? Zasady są proste: notujemy od razu gdy dowiemy się jakieś rzeczy i mamy kalendarz zawsze przy sobie.

 

Droga inspiracji -notatki.jpg

 

PLAN NA KAŻDY DZIEŃ 

Jest to rozpiska na której planujemy cały dzień, rozpisujemy co będziemy robić w przerwach między zajęciami, co musimy kupić w sklepie mijanym po drodze, kiedy idziemy do biblioteki albo jakie zajęcia dodatkowe i spotkania mamy w konkretnych godzinach.

 

POMYSŁY NA EFEKTYWNE LUKI

„Luki” – to czas, który można by wykorzystać na zrobienie czegoś, a który tak na prawdę tracimy.  Przykładowo może to być: okienko na uczelni, dojazd do pracy, przerwa między spotkaniami, czekanie na pociąg, odwołane spotkanie itd. W każdej z tych sytuacji możemy zacząć robić bardziej efektywne czynności niż bierne czekanie.
A co można robić?

  • CZYTAĆ KSIĄŻKĘ! – warto zawsze mieć jakąś książkę/e-booka przy sobie. Nawet nie zauważysz jak szybko przeczytasz całą pozycję, która czekała już od miesięcy na półce.
  • SŁUCHAJ PODCASTÓW –  to zdecydowanie moja ulubiona forma podczas jazdy pociągiem. Od kilku lat jestem wierna podcastom Jak oszczędzać pieniądze. Kiedy jestem zmęczona po całym dniu i nie mam już siły na nic – zakładam słuchawki, słucham ciekawych historii i porad. Zamiast Podcastów można słuchać audiobooków lub nagrań w innym języku – każdy znajdzie coś dla siebie.
  • ZACZNIJ ROBIĆ „ZADANIE DOMOWE”-  często mamy do wykonania tego dnia jeszcze pracę do której potrzeba tylko kartki lub telefonu. Warto wykorzystać przerwy na zrobienie kilku spraw i dzięki temu mieć luźniejsze popołudnie

STOP DLA CIĄGNĄCYCH SIĘ SPRAW!

Też tak masz, że niektóre sprawy zdają się ciągnąć tygodniami? Mi często zawracają głowę małe głupotki: zadzwonić do kogoś, napisać jednego e-maila, sprawdzić ile coś kosztuje albo umówić się do fryzjera. Potrafię przepisywać przez kilka dni to samo małe zadanie na listę codziennych zadań do wykonania. Warto przyjąć zasadę; jeśli zrobienie czegoś zajmie nam mniej niż 2 minuty zróbmy to od razu! Po pierwsze będziemy mieć to już zrobione,a po drugie nie będzie już nam to zaprzątać głowy. Jeżeli wykonanie tego zadania zajmuje więcej czasu to wyznacz sobie kiedy zrobisz pierwszy etap zadania i zapisz konkretny termin,

 

EFEKTYWNY ODPOCZYNEK 

Warto także zaplanować sobie czas na regenerację i nie dopuszczać, by przerwa rozpoczynała się w momencie kiedy padamy na twarz ze zmęczenia. Paradoksalnie, jeśli znajdziemy czas na odpoczynek, będziemy w stanie tego dnia zrobić znacznie więcej ponieważ nabierzemy nowej energii. Można wybrać się na spacer albo pobiegać  – świeże powietrze na pewno dobrze nam zrobi! Dobrym sposobem na regenerację jest także zmiana zajęcia na takie które się bardzo lubi.

 

CIEKAWE KSIĄŻKI O ZARZĄDZANIU CZASEM 

 

POMOCNE APLIKACJE

Znalezione obrazy dla zapytania EVERNOTE

EVERNOTE

 

 

Znalezione obrazy dla zapytania ANY DO

ANY.DO

 

 

Znalezione obrazy dla zapytania NOZBE

NOZBE

 

 

Znalezione obrazy dla zapytania TRELLO

 TRELLO

 

 

Cover art

ŚLEDZENIE NAWYKÓW

 

A.

Comments are closed.